Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport RS, Direktorat za šport je izdalo odločbo št. 6037/2/2018/6, s katero se javnoveljavni univerzitetni študijski program prve stopnje Aplikativna kineziologija, ki ga izvaja Fakulteta za zdravje Univerze na Primorskem uvrsti na seznam javnoveljavnih študijskih programov, ki dajejo kompetence za strokovno izobraženega delavca v športu.
Kineziologija je mlada znanost, katere osrednja vsebina je preučevanje gibanja človeka. V širšem pomenu besede je kineziologija znanost, ki preučuje zakonitosti upravljanja procesov gibanja človeka in posledice delovanja teh procesov na človekov organizem v odvisnosti in v povezavi z njegovim življenjskim in delovnim okoljem. V ožjem pomenu kineziologija kot veda preučuje telesno aktivnost ljudi ter njen vpliv na zdravje, telesno zmogljivost ter gibalno učinkovitost posameznika, družbe in kakovosti življenja. Kineziologija se z interdisciplinarnim pristopom vključuje v vsa področja človekovega delovanja.
Vloga kineziologije kot znanosti o gibanju postaja danes vse bolj pomembna in aktualna. Zaradi posledic sodobnega načina življenja in neaktivnega življenjskega sloga ter s tem povezanimi problemi gibalne neučinkovitosti, ohranjanja zdravja ter padcem kakovosti življenja, je sodobna družba že resno ogrožena. Telesna aktivnost s kineziološkega vidika predstavlja vadbo in trening z namenom ohranjanja in izboljšanja zdravja ter splošne telesne zmogljivosti, spremembe morfoloških značilnosti, razvoja gibalnih sposobnosti in spretnosti, učenja specifičnih gibalnih spretnosti ter z namenom učenja in izboljšanja vsakdanjih telesnih aktivnosti, ki pogojujejo gibanje (šport, igra, delo, vsakodnevna opravila).
Diplomirani kineziolog je strokovnjak, ki z znanjem interdisciplinarnega področja kineziologije načrtuje, organizira, izvaja, nadzoruje in vrednosti programe gibalne/športne aktivnosti in gibalne terapije s ciljem razvoja in ohranjanja splošne in specifične gibalne zmogljivosti oziroma preventive pred poškodbami in nekaterimi obolenji.
Študijski program Aplikativna kineziologija je zasnovan tako, da študentom omogoča pridobivanje kompetenc za razumevanje delovanja človekovega organizma v gibanju v interakciji z življenjskim in delovnim okoljem ter prepoznavanje posledic interakcije okolja in človeka. Študenta usposobi za preventivno delovanje, oblikovanje in vodenje programov gibalnih/športnih aktivnosti, gibalne terapije in promocije aktivnega življenjskega sloga kot dejavnika kakovosti življenja. Študijski program je sodobno interdisciplinarno zasnovan in omogoča pestro izbirnost. Predmetnik podpira tako medicinske, naravoslovne, družboslovne kot tudi humanistične predmete, kar omogoča široko dimenzijo znanj za opravljanje dela ter študentom nudi osnovo za nadaljevanje študija na II. in III. stopnji Aplikativne kineziologije oziroma nekaterih sorodnih študijskih programih.
Znanja diplomantov Aplikativne kineziologije bodo dobrodošla v sektorju zdravstva, turizma in športa: zdraviliščih in centrih za rehabilitacijo, domovih za starejše občane, Zavodih za zdravstveno varstvo, wellness centrih, fitnessih, hotelih, potovalnih dejavnostih, dejavnostih osebnega trenerja, športnih klubih in društvih
Cilji programa
Cilj študijskega programa Aplikativna kineziologija je študenta opremiti s temeljnimi in uporabnimi znanji za razumevanje in vplivanje na interakcijo med človekom, nalogo ter življenjskim in delovnim okoljem. Zaradi posledice sodobnega načina življenja, katerega značilnost je gibalna (telesna) neaktivnost in z njo povezano slabšanje zdravja in padec gibalne zmogljivosti, je sodobna družba že resno ogrožena. Kineziologija se z interdisciplinarnim pristopom ter znanstvenim pristopom vključuje v vsa področja delovanja družbe. Zanimajo jo tako vplivi neposrednega delovnega in bivalnega okolja na adaptacijo človeškega organizma kot tudi posledice delovanja človeka pod vplivom gibalne/športne aktivnosti, specifičnih poklicnih dejavnosti in delovanjem v ekstremnih okoljih.
Študijski program obsega 3 letnike (180 kreditnih točk po kreditnem sistemu ECTS – KT), ki vključujejo 27 obveznih predmetov, 4 - 6 izbirnih predmetov, praktično usposabljanje in diplomsko nalogo, ki jo študent tudi javno predstavi.
Struktura programa po vrsti učnih enot in deležu enot v celotnem programu:
Vrste učnih enot |
Število kreditnih točk (ECTS) |
Delež (v %) |
Obvezni predmeti |
147 |
81,7 |
Izbirni predmeti (notranje in zunanje) |
21 |
11,64 |
Praktično usposabljanje |
6 |
3,33 |
Diplomska naloga | 6 | 3,33 |
Skupaj |
180 |
100 |
Temeljni cilji študijskega programa:
Diplomant pridobi naslednje splošne kompetence:
Diplomant pridobi naslednje predmetno-specifične kompetence:
V program se lahko vpiše kdor je:
a) uspešno opravil maturo; ali
b) uspešno opravil poklicno maturo in izpit iz maturitetnega predmeta Matematika oziroma Biologija oziroma Kemija oziroma Fizika; v kolikor je kandidat omenjeni predmet že opravil v okviru poklicne mature, velja uspešno opravljen katerikoli drug maturitetni predmet; ali
c) pred 1. 6. 1995 uspešno zaključil katerikoli štiriletni srednješolski program.
Če bo sprejet sklep o omejitvi vpisa, bodo kandidati izbrani glede na:
a) kandidati iz točke a) bodo izbrani glede na:
b) kandidati iz točke b) bodo izbrani glede na:
c) kandidati iz točke c) bodo izbrani glede na:
Študent lahko napreduje v višji letnik, če zbere vsaj 48 KT tekočega letnika in opravi vse obveznosti predhodnega letnika.
Študent, ki ni opravil vseh obveznosti, določenih s študijskim programom, lahko v času študija enkrat ponavlja letnik.
V kolikor študent letnik ponavlja, mu ne pripada absolventski staž, ampak mu preneha status po zaključku 3. letnika.